Тим за Вашиот дигитален сон

Автомобилската куќа Putzlacher од Magstadt презеде нов пристап кон дигитализацијата. И тоа успешнo – како што покажуваат податоците за продажбата. На задоволство на двајцата дилери на автомобили..

Како да ги искористиме можностите за дигитализација е добро забележано во Magstadt, во близина на Stuttgart. Оттука не произлегува изворот на дигиталниот свет, но пет минути со Светлана и Марија Putzlacher го менуваат тој впечаток. Двете се посветени дилери за автомобили. Тие се издигнаа напред со својата Kia авто куќа и ги спроведоа првите мерки на нивната дигитална стратегија. Бројот на продажба бележи раст. Особено после новата дигитална стратегија годишната заштеда изнесува околу 10 000 евра.

Креативен пристап

“Тоа беше доволно за нас”, вели Светлана Putzlacher. еден од сопствениците, кој е одговорен за услугите и маркетингот во автосалонот со дванаесет вработени и веќе ја освои титулата “Европски шампион Kia Service”, алудира на големата зависност од GW платформата Mobile.de. “Сакам да им покажам на другите трговци дека постои друг начин и дека не мора да се плашите од ништо ново”, вели таа во едно интервју.

Заедно со Марија Putzlacher, која е одговорна за продажбата и консалтингот, но и со Валентин Ристевски кој е сопственик на Веб-дизајнерската агенција Kimicom, го осмислија целиот концепт. “Седевме заедно неколку часа, тоа ја створи креативноста”, се сеќава Марија Putzlacher. Новата Веб-страница, наменската апликација и иновативниот конфигуратор на нови возила – да наведеме неколку. “Единството е со нас”, вели Светлана Putzlacher денес.
Се чини дека истата брановна должина меѓу нас е нашата креатива.

imgkimicom

Се наоѓаат на вистинскиот пат со нивната дигитална стратегија: Марија Putzlacher (лево) и Светлана Putzlacher (во средината) од истоименото автомото со Валентин Ристевски (десно), сопственик на веб-дизајнерската агенција Kimicom.

imgkimicom1
Донесена правилна одлука: модерната веб-страница на Автосалонот од Мagstadt овозможува поголем сообраќај.
Успехот е загарантиран: Веб сајтот и апликаијата се исплатија во потполност веќе во првата година.

Енергијата е ослободена. “Проблемот на многу дилери на автомобили е дека тие не ги знаат дигиталните можности”, објаснува Валентин Ристевски. Тој, исто така, можеше да даде нов придонес за Autohaus Putzlacher врз основа на конкретни предлози.

Ние го имаме
Светлана Putzlacher ,
Автосалон Putzlacher

Енергијата е ослободена. “Проблемот на многу дилери на автомобили и автосалоните е дека тие не ги знаат дигиталните можности”, објаснува Валентин Ристевски. Тој, исто така, можеше да даде нов придонес за Autohaus Putzlacher врз основа на конкретните предлози. И ние го имаме тоа рече Светлана Putzlacher уште во првото интервју, продажба на автомобили Putzlacher – а тоa веднаш ги импресионираше жените претприемачи.

Во пребарувањето на Google, “Kia Stuttgart”, не само што ќе пронајдете линк на модерна Веб страница, туку истотака ќе го видите малиот Putzlacher автосалон од Magstadt на врвот на листата. И тоа во градското подрачје. “Снимавме и анализиравме три месеци“ кажува Светлана. Факт е дека и подобрената видливост во мрежата истотака има позитивно влијание на компанијата. “Луѓето на Google јасно и многу не гледаат“ вели Марија Putzlacher, повикувајќи се на бројките од Google аналитиката. „И новата Веб страница ги задржува луѓето многу повеќе сега отколку порано“, вели Светлана Putzlacher. Додека порано степен на одбивање изнесувал околу 60 проценти, сега се наоѓа отприлика на една третина, се благодарение на новата Веб локација на компанијагта Kimicom и доверителите. Светлана Putzlacher:„Тоа е навистина добра вредност и предност во индустријата“.
Со заминувањето од Mobile.de автосалонот Putzlacher, мораше да бара  начин како да се прави управување со продажбата на возилата. Прво на врвот на спецификациите требаше да се направи добро ракување и лесно пренесување на другите портали. Затоа, изборот падна на Carix. Клучните функции на алатката требаа да бидат пренос на податоци од системот за управување на продавачот, автоматски извоз на размена податоци на повеќе филијали, способност за неограничен број на слики на возилата, како и управување со клиентите, складирање и работа со компјутери и администрацијата.
Изгледа дека одлуката била исправна. “Со Kimicom и Carix, ние гледаме огромен раст”, вели Марија Putzlacher. Светлана додава: “. Бројките ни докажаа дека е време да се промени правецот”. Во споредба со претходната година, пример, продажбата оваа година се зголемила за 6 проценти, без оглас на најпознатата GW платформа. И во сегментот на продажба на возилата, стрелката и понатаму покажува раст на горе, ако до 2017 година било 245 нови автомобили, прогноза за оваа година е пораст за неверојатни 10 проценти. Како потсетување: во 2015 година, авто куќата, односно автосaлонот Putzlacher наеднаш продаде 120 Kia нови автомобили.

Само кликнете преку модели
Вредните претприемачи се особено горди на својот нов автомобилски конфигуратор. ” Овој конфигуратот е иднина. Во меѓувреме, големите трговци го нарачаа од Kimicom. “Иновативно: Базата на податоци е од Јато. Затоа, само изберете го саканиот модел и кликнете преку обликот на каросеријата, опремата и копродукцијата на автомобилот со соништа.

Но, нема време за одмор – целта е уште повеќе автомобили да продадеме. Спрема тоа, следните дигитални мерки веќе се дефинирани: Покрај финансискиот калкулатор и алатката за размена, клиентите исто така треба да можат да резервираат сервисни назначувања директно во мрежата. Тимот за дигитални соништа е сигурен дека притисокот за промена ќе биде уште поголем во иднина. “Продавачите на автомобили ќе продолжат да се дигитализираат”, предвидува сопственикот на агенцијата Валентин Ристевски. Светлана Putzlacher кимнува со главата и има спремен одговор: “Не можеме да останеме таму”.

Patrick Neumann

НА ПРВ ПОГЛЕД

Автомобилската компетентност веќе 48 години и брендот Kia веќе 18 години – ова се бројки со кои автосалонот Putzlacher се гордее. Овластениот дилер од Magstadt во близина на Stuttgart, од една страна e зависен од ориентацијата на клиентите, од друга страна, десетчлениот сервисен тим сака да биде технички секогаш ажуриран. И тоа се чини дека е добро прифатено од корисниците: Интернет рејтингот е импресивен – на пример, 4,9 ѕвезди на Фејсбук и 4,8 на Google и Autoplenum.
kimicom2
Продавач на Kia веќе 18 години: автомобилка куќа Putzlacher од Magstadt
kimicom3